Protherm F5 Arıza Kodu 74


Protherm kombilerde en çok baş ağrıtan arıza kodundan bahsedeceğim.  f5 arıza kodunun anlamı firma tarafından basitçe belirtilmiş hava akış hatası anlamına gelmektedir. Şimdi sizlere bu makalemde elimden geldiğince açıklayıcı bilgileri sizler ile paylaşacağım. Sizlerden tek isteğim eğer bu makale sizlere yardımcı oldu ise konunun altında yorum yap bölümünden bizimle paylaşmak en azından teşekkür etmeniz istiyorum.

Gelelim konumuza protherm f5 arıza kodu nedir? Bu kodu ekranınızda görüyor iseniz muhtemel üç parçada bir sıkıntı vardır. Muhtemel üç parçamız aşağıda sıralıyorum.

 1. Fan arızalı çalışmıyor.  Fanın çalıştığına emin olun.
 2. Prosestat arızalı olabilir. kontak açık takılmış olabilir. Prosestat hortumları su almış olabilir.  Eğer prosestat takılı kalmış ise fan hiç çalışmayacaktır. Prosestata giren iki kablodan birisi çıkartılarak anlaşılabilir. Kablolardan birisi çıkartılıp cihazı tekrardan başlatın reset atın. Şeffaf olan hortumu yerinden çıkartın ardından ağzınız ile üfleyin içinde su birikintisi oluşmuş olabilir.
 3. Ana kart arızası; Eğer ana kart fana elektrik gönderemiyor ise bu durumda da f5 arıza kodu alınır. Çözüm yolu ana kart değişecek veya tamir edilecektir.

prosestat fan

Şunu kesinlikle söyleyebilirim protherm f5 arıza kodundan en çok karşılaştığım sorun. prosestat hortumuna su birikmesidir. Hortumu çıkartın ve üfleyin içerideki suyu atın saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz.  Fan ile prosestat bağlantı hortumu aşağıda görüyorsunuz.

prosestat hortum

 

Eğer fan çalışıyor fakat cihaz ateşlemeye geçmiyor f5 arızası almaya devam ediyorsanız fanın çekiş gücü azalmış olabilir. Mesela fanın içerisindeki pervaneler kurum bağlamışsa çekiş gücü azalacaktır. Yukarıda dediğim gibi bu sorunu anlamak için fan, prosestat ve anakart bu 3 parçanın kontrol edilmesi gerekir.

 


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74 yorum “Protherm F5 Arıza Kodu

 • Mehmet

  Teşekkürler bu vermiş olduğunuz bilgileri yetkili servisten alamadım. Burada çok güzel açıklayıcı görsel resimlerle anlatmışsınız. Elinize sağlık Allah bol kazançlar versin.

 • alim

  bizimde protherm kombimiz f5 hatası veriyor yukarida gösterdiginiz gibi o kücük ince olan hortumlari kontrol ettim icinde su yok normal görünüyor geriye anakart arızası mı kaliyor. yapmam gereken baska birsey varmıdır ?

  • admin Yazar

   Alim bey prosestat hortumlarını kontrol etti iseniz. Geriye yine 3 seçenek kalıyor fan, ana kart, ve prosestat bunlardan birisinde arıza söz konusudur. Cihazınızı gözlemleyin Fan çalışıyor bir müddet sonra f5 arızasına mı geçiyor? veya fan hiç çalışmadan arızaya geçip f5 hatası mı veriyor.

 • Hakan

  Merhaba benim de bir sorum olacaktı protherm f05 arızası hakkında bizim kombi bu hatayı bazen veriyor bir süre sonra reset atınca düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Birde bu protherm Türkiye de kullanılan en kalitesiz kombi diyorlar.

  • admin Yazar

   Hakan bey konu da belirtildiği gibi üç nedenden dolayı görülüyor. Cihazın incelenip tespit yapılması gerekir. Tahminimce belirttiğiniz arıza elektronik karttan kaynaklanıyor olabilir. Protherm f05 arızası hava akışındaki problemi belirtir. Son olarak protherm kombi çok kaliteli bir cihaz diyemeyiz. Fiyatına göre bakıldığında Türkiye de satılan en ucuz cihazlardan birisidir. Bu kombinin çok kötü olduğu anlamına gelmez.

 • Erkan

  Benim kombin protherm lynx kalorifer ısıtmasinda bir hata vermiyor.Lakin sıcak suyu açtıktan bir süre sonra F5 hatası veriyor.Bu arızanın olası sebeleri ve yaklaşık fiyatı ne olur.kolay gelsin.sultangazi/İst.

  • admin Yazar

   Konuda belirtildiği gibi protherm f05 hatası bir çok nedenden dolayı görülüyor. Bu yüzden cihaz başında tespit yapılmadan arızanın nereden kaynaklandığına dair kesin bir şey söyleyemeyiz.

 • Rezzan İzmir

  Çok teşekkür ederim. F5 arızası ile ilgili söylediklerinizi yaptım. Düzeldi. Hortum içinde su yoktu. Ama üfledim, içindeki havayı içeri çektim düzeldi. Cumartesi akşamı, dışarısı diz boyu kar. Binlerce teşekkür.

 • Süleyman

  Merhabalar değerli bilgilerinize sunarız dolayı çok teşekkürler. Prostatlarda 44/36 gibi özellikler var. 44 max emiş 36 min emiş mı. Veya 44 den fazla fan çekerse ne olur. Şimdiden teşekkürler

  • admin Yazar

   Süleyman bey biz yüksek prosestat değerlerine sahip parçaları takmıyoruz. Çünkü ilerde yine problem çıkartıyor. Bu yüzden 44/36 yerine 40/25 tercih ediyoruz ve daha iyi sonuç alıyoruz. Yüksek pastal da yani 44 de yüksek değer de ise fanın kontakları çekmesi zor olacaktır.

 • Hasan bey

  Benim kombide bazen f5 yazıyor bazen yazmıyor yazdiginda f5 fan çalışmıyor bu aralıklar bazen hiç olmuyor. Bazende çok sık tekrar ediyor ne yapmam gerekir ariza nedir. Tam çözemedim ben şimdi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 • mehmet yanık

  Merhabalar. verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. söylediklerinizi sırasıyla yaptım. hortumdaki suyu temizledim. Prosestata yavaş üfledim siviç çalışıyor. fan içine üfledim tıkalı değil. fan çalışıyor dıştan temizledim. Herşey normal. kombinin muhafazası sökülüyken herşey normal çalışıyor. herşey normal deyip muhafazayı ve en dış beyaz sac parçayı takıyorum. f5 hatası veriyor. sadece beyaz kaportayı ve muhafazayı söküyorum. çalışıyor. çareyi muhafazayı takmadan en dış beyaz kaplamayı takmakta buldum. kombi biraz sesli çalışıyor. kombinin iç muhafazasız çalışmasında bir problem varmıdır? teşekkürler.

  • admin Yazar

   Merhaba mehmet bey cihaz muhafaza kapağı kapalı iken kapanıyorsa cihaz oksijen alamıyor demektir. bacayı kontrol edinin baca borusu yerinden çıkmış muhtemelen. Cihazı muhafazasız kullanmayın.

 • serdal

  iyi günler,
  öncelikle açıklayıcı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Yukarıda sırılanmış işlemlerin yaptıktan sonra mehmet yanık beyinki gibi korumasız çalışmakta ancak kapalıyken yine hata vermiştir. Cevabınıza istinaden baca ve bağlantı noktalarını kontrol etttim ve tekrardan taktım ancak bir süre çalıştıktan sonra tekrar f5 hatası vermiştir. Konu hakkında başka önerebileceğiniz işlem var mıdır? teşekkürler.

 • Ömer Faruk

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.lynx model kombimde fan çalışıyor hortumda hiçbir şey yok.kombi çalışmaya başladıktan sonra ateşleme yapıyor fakat kombi yanmıyor f5 hatası veriyor. Prosestat ın bir soketini söktüm fan yine çalışıyor 2 sinide döktüm yine fan çalışıyor . Prosestat ta mı sizce problem ? Prosestat ı değiştirince arıza ortadan kalkar mı ? Teşekkürler

 • Serkan

  Protherm kombi f5 arizasi veriyor, fan calisiyir, prestatda calisiyor. Kombi atesliyor ama ekranda f5 kodu silinmiyor. Sistemin calismasinda bir problem gorunmemesine ragmen f5 kodunu silemiyorum. Sorun ne olabilir.

  • admin Yazar

   Yukarıdaki açıklama protherm lynx modeli içindir. Sizin kombiniz protherm panther model sanırım. Bu durum panther modellerde parametre ayarlarından kaynaklanıyor. C ve P Parametre ayarlarını – çizgi konumuna getirin sorun düzelecektir.
   Mode tuşuna basın C parametresini eksi tuşunu kullanarak – çizği konumuna getirin ardından mode ye basarak onaylayın. Aynı şeyi P parametresi içinde uygulayın.

  • admin Yazar

   Yanlış kombi montajı ile karşılaşılan bir durumdur. Bunu şu şekilde açıklayabilirim. Konvansiyonel kombiler in baca eğimi aşağı doğru yüzde 2-3 olmalıdır. Yani normal konvansiyonel kombilerin baca borusu aşağı doğru bakmalı bunun tersi olması durumunda yağmur suyunu içeri alacağından dolayı prosestat hortumuna su birikmesi görülür.
   Buraya çok dikkat yukarıda belirttiğim sadece konvansiyonel yani yoğuşmalı olmayan cihazlar içindir. Yoğuşmalı cihazlarda tam tersi baca borusu yüzde 2 eğim ile yukarı doğrudur.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

 • Umut

  Bilgilendirme guzel. Yanlız bneım sorum şu. Fan çalışıyor ama ateşleme yapmıyor fan çalıştıgımda sanırım kurum yapmış fandan kirli suz akıyor bunun çözumu ne olabilir. Bu arıza nasıl veya ne kadara gıderılır

  • admin Yazar

   fanın içine su geliyor ise temel sorun bacada olabilir. Baca meyili kontrol edin. Ayrıca fandan prosestat a giden hortumların içinde su birikintisi olabilir. Fiyat konusuna gelince kontrol edilmeden bir tutar söyleyemeyiz.

 • yahyacanan

  Aynı sorunla bende karşılaştım f5 hatasıyla yani. servisi çağırdım ve izledim aynen sizin söylediğiniz gibi prosestat denilen parçayı çıkardılar ( ikinci resim) suyun altında yıkadılar ve temizleyip yerine taktılar yıkadığı ve temizlediği kısım baca tabir edilen kısımmış ikinci resimde görülen sol üstteki genişçe kısım. Birde bu prosestat protherm lynx kombinin üst tarafında yani alt tarafında değil hani başına birisinin gelirse önce öndeki beyaz metal kısmını çıkarsınlar sonra altındaki gümüş gri renkli mandalları olan metali çıkartıp baksınlar.

 • Oğuz Ataman

  Selam, bende de f5 arizasi vardi çok uğraştım. Tüm parçalar sağlam görünüyordu, baca temizdi. Sorunumu fani söküp kanatlarını temizleyerek çözdüm. Kanatlar temiz gibi görünüyor fakat içinde kurumlar yerlestiginden ağırlaşarak normalden yavaş dönmesine neden oluyor. Bu da hava akışını azaltarak F5 arizasi verdiriyor. Aspirin adlı yağ çözücü kullanabilirsiniz. Bol bol sıkıp kulak çubuğu ile içlerini temizleyin su ile yıkayın. Motor tarafına su getirmeyin iyice kurulayın. Hatta arka taraftaki mil yatağına WD40 gibi yağlayıcı sıkarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Kolay gelsin.

 • Şükrü

  merhaba kolay gelsin kombimize su verdik ama fazla verdik sonra tahliye borusundan geldi fazlasi su fazlasini kombi peteklerinden aldik ama f5 hatasi veriyor sebebi nedir Teşekkürler

 • azim bika

  protherm lynx f5 hatası veriyor iç kapağı söktüm makalede anlatılanları uyguladım herşey normal çalışıyor FAKAT iç kapağı tekrar kapatınca ateşleme yapmıyor tekrar f5 arızası veriyor çözümü nedir yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

 • Tekin

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bende de lynx modeli var ve F5 hatası veriyor. Prosetatı söktüm, kontrol ettim. Hortumu aynı şekilde. Kartı tamire verdim, onarıldı. Ama hala aynı hatayı veriyor. Cihaz fan çalışıyor, cihaz ateşleme yapıyor ama alevlenme olmuyor.
  Gaz valfi sorunlu olabilir dendi. Ne yapmalı?

  • Tekin

   Protherm-Demirdöküm servisi 2 dakika bakıp kart ve prosetat arızalı, 400+220 liraya yaparız demişti. Bugün Ahmet usta yarım saat uğraşıp, kopmuş kabloyu buldu ve sıcak su geri geldi. Atmayı düşündüğüm kombiyi kurtardığı için kendisine çok teşekkür ederim. Daha da başka servis aramam.

  • admin Yazar

   Bugün tekin beyin sorununu çözdük yetkili servis gitmişti bir kaç parçada sorun olabilir gibi kelimeler söylemişler. Prosestat kablosu kopuk çıktı bu durumla da ilk kez karşılaştım.

 • Ferhan

  Merhaba öncelikle bnm cihazim f 05 yanıyor sonra 10 sonra tekrar f05 10 diye devam ediyor cihaz sanki ateşleme yapmıyor gibi doğal olarak ta fanda çalışmaya girmiyor usta cagirmadan önce kendim yapmak istiyorum ne yapabilirim.tesekkurler

 • eren

  çok teşekkür ederim bu faydalı yorumlardan dolayı benim kombim f5 hatası verdi.ilk önce kapağı çıkardim ve prosestatı göremedim.ve kapağı kapatıp kombici cağırdım ben ona telefonda f5 hatası veriyor deyince prosestat getirmiş yanında ve geldi daha kombiye bakmadan 200 tl istedi.yaptırmadim yaninda internetten baktim 45 tl ve dedim cok istiyorsun ve yaptırmadım.bu kez kararliydim ve internetten tekrar baktım ve prosestat in yerini bacanin hemen altinda olduğunu gördüm ve tekrar söktüm ve ne göreyim hortum yerinden çıkmış takdim ve sorun çözüldü

 • ramazan gümüşler

  merhabalar protherm f 5 arizasi veriyor kapagi actim fan calişiyor f5 arizasi kalkiyor ic kapagi taktigimda f5 arizasi yine geliyor prosestat arizasi olabilirmi şimdiden teşekkurler

 • tuğba

  merhaba;
  benin kombim de F05 hatası veriyor, üstelik muslukları sıcak suya çevirdiğimde hem su çok az akıyor hemde yaklaşık yarım kova su aktıktan sonra hemen soğuyor ve uzun bir süre su ısınmıyor. sorun ile ilgili yorumunuzu rica ediyorum.

  tşk

 • Osman Çetin

  Selam bende protherm lynux kombi kullanıyorum daha önce bu f5 hatası yüzünden bir arkadaş geldi ısı sensörlerini devre dışı bıraktı prosestatı değiştirdik bir kaç gün sonra yine aynı hatayı verdi acaba ısı sensörlerini devre dışı bırakmak aşırı ısınmaya bağlı prosestata zarar verirmi çünki arızalı olan prosestatın içini açtığımızda içinde ısınmaya bağlı erime gördük.!!!