Protherm Arıza Kodları 6


Protherm bildiğiniz gibi alman markası vaillant adı altında üretilen kombidir. Tıpkı vaillant kombilerde olduğu gibi protherm kombinin de akıllı arıza bildirimi hafızası bulunmaktadır. Kısaca bu akıllı sistemi sizlere şöyle özetleyelim, Protherm kombinizde her hangi bir nedenden dolayı arıza oluşması durumunda cihaz gösterge paneline bir kod yansıtır. Her arıza kodu bir anlam ifade eder. Bu kodların ne anlama geldiğini bilmeniz ile cihazınızın muhtemek arızasını hem teknik servisler hemde kullanıcılar kolayca tespit edebilirler. İşte size protherm arıza kodları hakkında en ince ayrıntısına kadar aşağıda protherm modellerine göre hata kodları anlamı ve çözüm için gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Arıza kodunu bilmek cihazı sizin onaracağınız anlamına gelmez. Fakat basit kullanıcı tarafından çözülebilecek arızaları sizin kontrolleriniz ile çözebileceğiniz arızalar vardır. Aşağıda çözüm yolu önerilerinde teknik servisinize baş vurunuz ibarasi olan konularda sizler cihazınıza kesinlikle müdahalede bulunmayınız.

Protherm Leopard Arızaları

F4 Arızası: Sıcak kullanım suyu ısı sensörü arıza belirtisidir.

Kombinin kullanım suyu derecesini kontrol eden bu sensörün arızalı veya kısa devre oluştuğunu gösterir. Arıza kaynaklanma sebebi kısmende olsa sensörün oksit yapması veya su alması durumunda arızalandığını sık olarak görüyoruz. Protherm teknik servisi parçanın değişmesi gerekir.

F7 Arızası: Tesisat, cihaz su basıncı az, yetersiz olduğunda ekrana f7 arıza kodu yansıtır.

Kullanıcı burada cihazın su basıncını kontorl ederek alt kısımda bulunan mavi veya siyah renk olan doldurma vanasını açarak su basınç göstergesini 1 ile 2 arası olan bir buçuk ayarına getirmelidir.

Yine F7 arızası farklı bir durumda görünür. Eğer su basıncı normal ise kombinizin ana beyni olan elektronik kart arızalı olduğu belirtisidir. Bu durumda yine teknik servis ile görüşerek yardım isteyiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için protherm leopard f7 hatası konusunu inceleyebilirsiniz.

Lynx Arızaları

F0 Arızası: Bir yukarıdaki F7 arızası belirttiğimiz gibi 2 arızanın oluşmasında görülür. F0 arıza kodu ise sadece sistem su basıncının düşük olduğunda ekrana gelir. Yukardaki gibi basınç saatini 1,5 bar ayarında bırakınız.

F1 Arızası: Cihaz ateşleme problemidir.

Bu arızamızın da 2 belirtisi vardır. Kullanıcının müdahalesi olabilen birinci arıza sebebi ateşleme sırasında kombiniz çakmak sesi veriyor alev oluşmuyor ise yapmanız gereken bina giriş ve cihazın girişinde olan küresel vanaların boru ile aynı hizada olduğuna emin olunuz. Vanalarımız açık ise gaz valfi arızalanmış olabilir. İkinci F1 arıza kodu alındığında cihazın aşırı, yüksek derecede ısınmasından dolayı güvenlik termostatı atmış olabilir. Veya elektrik şebeke voltajı düşük geliyordur.

F2 Arıza Kodu: Kalorifer ısı sensörü arızası.

Yapabileceğiniz bir şey yoktur teknik servisin sensörünüzü değişmesi gerekmektedir.

F3 Arızası: Güvenlik emniyet termostatı arızasıdır.

Bu arıza kullanıcı hataları ile sık görülüyor. Örneğin kışın 1-2 peteğin açılması diğer peteklerin kapatılması ile cihazın yüksek derecede yakılması ile F3 arızası ile karşılaşılır. Cihaz ısınan suyu sadece 1 veya 2 petek de soğutmadığı için aşırı ısınma gerçekleşir ve emniyet görevi yapan termostat kontağı keser. Yine arızanın oluşması sıcak su talebi veya kalorifer talebi oluştuğunda sensörlerin doğru ısı değerini ölçememesi ile aşırı ısınma olur ve termostat kontağı keser. Bir diğer seçenek ise kalorifer sisteminde olan suyun aşırı kirlenmesi, çamurlaşması ile dönüş hattında bulunan filtrenin tıkanması sonucunda aşırı ısınma emniyet termostatı arızalanır. Kullanıcı bu arızanın giderilmesi ve termostatın değişmesi için servis çağırmalıdır.

F5 Arızası: Dış hava sensörü arıza koduru.

Dış hava kontrol sistemi bulunan cihazlarda oluşur. Cihazın dış hava derecesini ölçememesi ile ekrana F5 arıza kodu yansıtır. Eğer binanızda dış hava sensörü yok ise cihazın elektronik hafızasını karıştırması durumunda ayarların bozulması ile görülmektedir. Bu durum da teknik servis ile görüşerek teknik destek alabilir cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Lynx modeli protherm kombilerde bu hata hava akışı ile ilgili olan prosestat, fan motoru arızasıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi için protherm f05 arızası konusunda geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 yorum “Protherm Arıza Kodları